Hemsortering för villa och fritidshus
Med hemsortering sorterar du tio olika avfallsmaterial och lägger i dina kärl hemma. Hemsortering är kommunens avfallsabonnemang.
Sortera tio material hemma
Du har två kärl som är 370 liter vardera - kärl 1 och kärl 2. Varje kärl har fyra fack. Du har även en elbox där du sorterar ljuskällor och batterier. Skrymmande förpackningar sorteras på en återvinningsstation eller på återvinningscentralen.
Fyrfackskärl 1 | Fyrfackskärl 2 | Elbox |
|---|---|---|
Matavfall, 118 liter | Plastförpackningar, 155 liter | Småbatterier |
Pappersförpackningar, 177 liter | Restavfall, 155 liter | |
Färgade glasförpackningar, 30 liter | Ofärgade glasförpackningar, 30 liter | |
Tidningar, 45 liter | Metallförpackningar, 30 liter |
Så fungerar din tömning
- Kärlen töms varannan vecka, kärl 1 ena veckan och kärl 2 andra veckan.
- Senast klockan 6 ska kärlet stå på hämtplatsen.
- Kärlen ska placeras med kärlhandtaget utåt på en hårdgjord plan yta.
- Låt kärlet stå kvar på hämtplatsen tills det är tömt. Oftast töms kärlen på vardagar mellan klockan 6–20. Ibland tar det längre tid. Kontakta kundcenter KomIn om kärlen inte blivit tömda alls.
- Elboxen förvarar du inomhus. När den är full hänger du den på ditt kärl, så töms den.
- För dig som fortfarande har två separata kärl för mat- och restavfall töms kärlen som de gjort tidigare. Generellt töms båda kärlen varannan vecka.
Skotta, sanda och rengör dina kärl
Om det är snö eller is ska du skotta och sanda runt kärl och dragväg. Ta bort snö från lock och handtag och se till att lock och avfall inte frusit fast.
Om kärlet inte kan tömmas på grund av att du inte tagit bort snön töms ditt kärl vid nästa ordinarie tömningstillfälle. Du kan också beställa en extra tömning mot en avgift. Beställ via e-tjänsten Beställ extratjänster för avhallshantering.
Rengör kärlen om de är smutsiga, gärna regelbundet för att undvika dålig lukt.
Håll koll i appen Återvinning Lerum
Ladda ner appen Återvinnig Lerum där appar finns. I appen hittar du bland annat:
- dina tömningsdagar och notiser om nästa tömningsdag
- driftinformation och nyheter
- länk till vår sorteringsguide på lerum.se
- närmaste återvinningsstation och länk till felanmälan.
Ändrade tömningsdagar runt helgdagar
I samband med helgdagar ändrar vi ibland tömningsdag. När vi planerat för ändrade tömningsdagar kan du se dem här.
Ordinarie tömningsdag | Ny tömningsdag |
|---|---|
Måndag 22 december | Söndag 21 december |
Tisdag 23 december | Måndag 22 december |
Onsdag 24 december | Tisdag 23 december |
Torsdag 25 december | Fredag 26 december |
Fredag 26 december | Lördag 27 december |
Måndag 29 december | Söndag 28 december |
Tisdag 30 december | Måndag 29 december |
Onsdag 31 december | Tisdag 30 december |
Torsdag 1 januari | Fredag 2 januari |
Fredag 2 januari | Lördag 3 januari |
Måndag 5 januari | Ingen förändring |
Tisdag 6 januari | Ingen förändring |
Platsen för dina fyrfackskärl
Du ska placera avfallskärlen inom din egen fastighet. Om fyrfacksbilen inte kan köra fram till din fastighet behöver du ställa ut kärlet vid den hämtplats där fyrfacksbilen stannar. Därför kan kärl ibland stå uppställda längs vägen.
Kärlen ska stå på en hårdgjord yta
På hämtningsdagen ska kärlen stå på en hårdgjord, plan yta. Det är för att miljöarbetarna enkelt ska kunna dra kärlen till fyrfacksbilen. Dragvägen är max fem meter från tomtgräns eller fyrfacksbilens hämtplats.
Som hårdgjord yta räknas asfalt, betong, packat grus, plattor och liknande. Löst grus, singel och gräs räknas inte som hårdgjord yta.
Storlek på fyrfackskärlen
Mått på ett kärl:
- bredd: 77 centimeter
- höjd: 111 centimeter
- djup: 87 centimeter.
Tänk på att kärlen behöver minst tio centimeter per sida och mellan varandra för att de ska kunna dras ut.
Mått på elektronikbox:
- bredd: 35 centimeter
- höjd: 20 centimeter
- djup: 20 centimeter.
Om du vill bygga in dina fyrfackskärl behöver du en yta på cirka 1x1,8 meter.

Ändra tömningsintervall
Uppehåll i tömning
Du kan ansöka om uppehåll i tömningen, exempelvis om du är utomlands under en längre tid. Ansök via e-tjänsten Ansök om uppehåll i hämtning av avfall. Ansökan godkänns om fastigheten inte används under uppehållet. Du behöver ansöka minst en månad innan uppehållet börjar.
- Uppehållet måste vara minst fyra månader för en helårsbostad.
- När du fått ansökan godkänd betalar du enbart grundavgift, ingen tömningsavgift.
- Under tiden för uppehållet ska du förvara avfallskärlen säkert, så att de inte skadas eller förstörs. Om avfallskärlet är skadat eller har försvunnit får du betala för nya kärl.
- För fritidsbostad måste uppehållet vara hela tömningsperioden: 1 maj–30 september.
Glesare tömning
Du kan ansöka om att få tömning var fjärde vecka, så länge du slänger ditt matavfall i en anmäld och godkänd varmkompost. Du ansöker om glesare tömning via e-tjänsten Ansök om tömning av avfall var fjärde vecka. Vi behandlar din ansökan så fort den kommit in.
Om du har glesare tömning idag men vill ha varannan vecka använder du e-tjänsten Ändring av abonnemang för att ändra det.
Beställ extratjänster
Du beställer alla extratjänster via e-tjänsten Beställ extratjänster för avfallshantering. Du betalar en avgift för varje extratjänst du beställer. Avgifterna för extratjänster ser du i avfallstaxan.
Beställ tömning av en extra säck
Om du vill lämna en extra säck med avfall vid ordinarie tömning beställer du det i förväg. Du skaffar själv säcken och den får rymma högst 240 liter.
Beställ en extra tömning
Om du inte kan vänta till nästa tömningsdag kan du beställa en extra tömning.
Beställ tömning av grovavfall
Om du vill slänga grövre hushållsavfall som inte kan läggas i avfallskärl kan du beställa en hämtning av det. Till exempel trädgårdsavfall, möbler, cyklar och barnvagnar. Det hämtas på samma ställe som dina avfallskärl vanligtvis står.
Grovavfallet ska sorteras och märkas i de olika kategorierna:
- metall
- brännbart - energiåtervinning
- obrännbart - ej återvinningsbart
- trädgårdsavfall.
Beställ hämtning av farligt avfall och vitvaror
Du kan lämna farligt avfall och vitvaror från hushåll utan kostnad på återvinningscentralen. Farligt avfall kan du även lämna till farligt avfall-bilen.
Om du inte kan slänga ditt avfall själv kan du beställa en hämtning, via kundcenter KomIn.
Beställ hämtning av bygg- och rivningsavfall
Vid ny- och ombyggnad ska olika sorters avfall hanteras var för sig så att det blir lätt att sortera. Om du behöver tömma bygg- och rivningsavfall kan du beställa beställa en container eller hämtning av storsäck direkt av Renova.
Använd godkända papperspåsar för matavfall
Matavfallspåsar av papper och en ventilerad hållare ingår i ditt abonnemang. Sätt påsen i hållaren så står den luftigt. Det minskar lukt från innehållet och ger en torrare påse som håller bättre.
Du kan använda andra papperspåsar om det står att de är godkända för sortering av matavfall.
Beställ fler matavfallspåsar
På handtaget på kärl 1 finns ett flyttbart reglage. Flytta reglaget åt sidan så att den röda dekalen blir synlig med texten: ”Ja tack, jag behöver nya matavfallspåsar.” Då lämnar vi nya påsar när kärlet töms nästa gång.
Du kan också hämta fler påsar själv, det gör du hos:
- Hagströms Lanthandel i Sjövik
- Återvinningscentralen Hultet
Tips för torrare påse
- Torrskala frukt och grönsaker direkt ner i påsen
- Låt blött matavfall rinna av i vasken innan du slänger det
- Lägg lite hushållspapper i botten av påsen, så suger det upp vätskan
Det du sorterar håller vi isär
Fyrfacksbilen som tömmer dina kärl har fyra fack som skiljer materialen åt. När miljöarbetarna tömmer kärlen hamnar materialen i var sitt fack i fyrfacksbilen. När fyrfacksbilen töms på omlastningscentralen töms ett fack i taget.
Det finns också två mindre fack på bilen för elboxens innehåll.

Varför har vi hemsortering?
Regeringen har gett kommunerna ansvar att samla in förpackningar och bestämt att det ska göras fastighetsnära. Regeringen har också bestämt att matavfall ska sorteras ut separat för att kunna återvinnas.
För att uppfylla kravet har kommunfullmäktige i Lerum beslutat att införa hemsortering via fyrfackskärl. Med hemsortering minskar vi mängden restavfall som förbränns och ökar mängden material som återvinns.
Vanliga frågor och svar
Om klisterlapparna i kärlet hamnar på fel håll kan du hämta nya klistermärken hos KomIn och klistra på motsatt sida.
Du kan även beställa ett extra lock i locket. Då öppnas locket åt andra hållet än standard. Locket monteras av vår personal när du beställt. Du betalar en avgift per lock enligt taxan. Beställ via e-tjänsten Beställ extratjänster för avfallshantering.

Lock-i-lock är en lösning så att locket öppnas åt andra hållet än standard.
För fastigheter med färre än fem hushåll kommer fastighetsnära insamling av förpackningar som regel göras via fyrfackskärl.
Flerbostadshus med fler än fem hushåll kan få förpackningar som är sorterade i separata kärl hämtade av de företag som är auktoriserade av kommunen. Det är bara de företagen som får samla in förpackningar från hushåll i Lerums kommun.
Fastighetsägare av flerbostadshus kommer bli kontaktade av kommunen under slutet av 2025–2026.
Hemsortering för flerbostadshus och samfälligheter
Verksamheter ska sortera ut förpackningar och lämna på särskilda insamlingsplatser, läs mer på näringslivets producentansvar, NPA.
Ja. Regeringen har bestämt att förpackningar ska samlas in fastighetsnära. Regeringen har också bestämt att matavfall ska sorteras ut separat för att kunna återvinnas. Exakt hur bestämmer kommunerna. Kommunfullmäktige i Lerums kommun beslutade att införa hemsortering via fyrfackskärl.
Med hemsortering minskar vi mängden restavfall som förbränns och ökar mängden material som återvinns.
Ja. Du måste ha två fyrfackskärl om 370 liter vardera, för att täcka alla avfallstyper.
Nej, när fyrfackskärlet töms har lastbilen separata, bestämda fack för alla avfallstyper. Därför får du inte byta plats på facken eller på kärlens dekaler, då hamnar materialen fel i lastbilen.
Matavfall sorteras i papperspåsar avsedda för matavfall och restavfallet lägger du i en soppåse. Allt annat kan du lägga direkt i fyrfackskärlens behållare. På insidan av kärlen finns dekaler som visar vilket material/avfall som ska läggas i varje fack.
Nej, du behöver inte tvätta förpackningar innan du lägger dem i kärlen, men de måste vara tomma.
- Platta till avfallet så gott du kan, så att mer får plats i facket.
- Stoppa ner mjuk plast i till exempel en brödpåse, packa ihop ordentligt och knyt ihop påsen.
- Du kan också lämna förpackningarna vid en återvinningsstation eller på vår bemannade återvinningscentral.
- Om facket för restavfall blir fullt – testa att använda små påsar och tryck ut all luft. Tänk på att sortera bort allt återvinningsbart material.
- Det som blir över kan du förvara och lägga i tunnan till nästa tömning. Du kan beställa en extra tömning eller en extra tunna mot en avgift om facken är fulla regelbundet.
Ja, är ni grannar med närliggande fastigheter som genererar lite avfall kan ni ansöka om att dela.
Ja, du har fortfarande två fyrfackskärl även om du komposterar matavfall, i och med att ytterligare tre material ska sorteras i samma kärl.
Du lämnar facket för matavfall tomt. Tänk på att du måste anmäla din hemkompost till kommunens miljöenhet.
Ja, även fritidsboenden har systemet med fyrfackskärl.
Kontakta kundcenter KomIn
Telefon: 0302-52 10 00
E-post: kommun@lerum.se
Senast uppdaterad: