Detaljplan för ishall i Stenkullen
Lerums kommun arbetar med att ta fram ett förslag på detaljplan för ny ishall i Stenkullen. Planen möjliggör en ökad byggrätt för att kunna bygga ytterligare en ishall intill befintlig ishall.

Vad förslaget innebär
Detaljplanen syftar till att möjliggöra en byggrätt för en ny ishall. Genom planändringen ska också parkeringsbehovet säkerställas.
Detaljplanens diarienummer är SBN 24.75.
Vad händer nu och framöver?
Kommunen ställer nu ut förslag till detaljplan för ishall i Stenkullen på granskning, se vidare information i Underrättelse under rubriken Granskningshandlingar.
Granskning görs med berörda fastighetsägare och myndigheter. Under granskningstiden 19 november–10 december 2025 kan även du som invånare ta del av förslaget och skicka in synpunkter till kommunen.
Bakgrund
Under 2023 tog förvaltningen fram en övergripande strukturskiss för Stenkullens idrottsområde i syfte att säkerställa ett effektivt och hållbart markutnyttjande och visa hur nödvändiga funktioner inom området kan placeras på ett optimalt sätt. I strukturskissen redovisades att ny ishall kunde placeras i anslutning till den befintliga ishallen.
Samhällsbyggnadsnämnden, SBN, beslutade 1 mars 2024 att ge förvaltningen i uppdrag att genom ändring ta fram en detaljplan som möjliggör för en ny ishall i Stenkullen. SBN beslutade också att ge förvaltningen i uppdrag att samråda om förslaget när ett upprättat planförslag finns framtaget.
Mer information
Kontakta kundcenter KomIn
Om du vill veta mer eller har frågor kan du kontakta kommunens kundcenter KomIn.
Telefon: 0302-52 10 00
E-post: kommun@lerum.se
Senast uppdaterad: