Ombyggnad av Flodamotet
Flodamotet är en trafikplats som byggdes under tidigt 60-tal och som idag är hårt belastad under vissa tider på dygnet. Problem uppstår framför allt under rusningstrafik med köbildning som följd på lokalvägarna i angränsning till av- och påfartsvägarna till E20.

Figur: Områden för byggnation och etappindelning.
För att förbättra framkomligheten kommer vägnätet att byggas om, både söder och norr om E20. Projektet har delats in i två etapper, se figur för etappindelning och vilka områden som berörs av ombyggnationen.
Etapp 1
Kommunen har tecknat kontrakt med Rörmossen Infra AB för att bygga om trevägskorsningen till en cirkulationsplats. Cirkulationsplatsen kommer att förbättra kapaciteten i vägnätet.
Etapp 1 innefattar ombyggnation av korsningen (Floda Allè /E20) till cirkulationsplats och nya gång- och cykelanslutningar.
Vad händer nu?
Entrepenaden var beräknad att starta i oktober men byggstarten har flyttats fram till årsskiftet, byggnationen skall fortfarande vara färdigställd slutet av juni. Under tiden kommer det alltid att vara öppet för bil- och gång/cykel trafik. Framkomligheten kommer vara begränsad genom sänkt hastighet vid arbetsplatsen.
Ritning Gatuplan:

Etapp 2
Etapp 2 innefattar byggnation av cirkulationsplats, nya busshållplatslägen, dagvattendamm, parkeringsplatser samt anpassningar mot angränsande fastighet.
Projekteringen av etapp 2 pågår och mer information om utbyggnaden kommer längre fram.
Kontakta kundcenter KomIn
Har du frågor eller vill du veta mer om projektet? Kontakta kommunens kundcenter KomIn.
Telefon: 0302-52 10 00
E-post: kommun@lerum.se
Senast uppdaterad: