Studier till lärare eller förskolelärare innehåller ofta verksamhetsförlagd utbildning, VFU. Det ger dig som student möjlighet att prova på att jobba inom branschen.
Verksamhetsförlagd utbildning förkortas ofta som VFU. Det är den delen av utbildningen när lärarstudenter får möjlighet att praktisera på en tänkbar framtida arbetsplats. Praktiken finns både för förskolor och skolor.
I lärarutbildningen ingår 30 högskolepoäng med verksamhetsförlagd utbildning. Det betyder att studenten är placerad på en skola eller förskola under cirka 20 veckor av sin studietid. VFU-veckorna är uppdelade på flera olika tillfällen under utbildningen.
Under VFUn får studenterna en möjlighet att testa sina teoretiska kunskaper i verkligheten med stöd av en handledare. De får tillfällen att utveckla sin förmåga att reflektera över sina handlingar och erfarenheter. Målet är att utveckla handlingskompetens inom yrket.
Riksdagen har beslutat att från och med 1 april 2008 behöver det göras en registerkontroll på lärarstudent som gör VFU. Det innebär att studenterna behöver ansöka om utdrag ur belastningsregistret hos polisen. Det behöver göras i god tid innan VFU görs. Det tar ungefär två veckor att få sitt utdrag och det är giltigt i ett år. Det är studenten själv som är ansvarig för att utdraget ur registret visar för rektorn på den aktuella skolan.
Har du frågor om VFU-placering i Lerums kommun? Då kan du vända dig till samordnaren för den verksamhetsform som är aktuell för dig.
Telefon: 0302-52 16 79
Telefon: 073-660 46 32
Telefon: 0302-52 13 67
Senast uppdaterad:
Skriv gärna till oss om du har synpunkter gällande Lerum.se
Skriv gärna till oss om du har synpunkter gällande Lerum.se