Hemsortering för villa och fritidshus
Med hemsortering sorterar du ut tio olika avfallsmaterial och lägger i dina kärl. Det är enkelt att återvinna - utan att du behöver åka till en återvinningsstation. Hemsortering är kommunens avfallsabonnemang.
E-tjänster
- Hämtningsdagar för ditt hushållsavfall
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- Ansök om uppehåll i hämtning av avfall
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- Ansök om tömning av avfall var fjärde vecka
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- Ansök om ändring i avfallsabonnemang
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- Beställ extratjänster för avfallshantering
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Krav på hemsortering
Regeringen har gett kommunerna ansvar att samla in förpackningar och bestämt att det ska göras fastighetsnära. Regeringen har också bestämt att matavfall ska sorteras ut separat för att kunna återvinnas. För att uppfylla den nya förordningen i Lerums kommun har kommunfullmäktige beslutat att införa hemsortering via fyrfackskärl.
Med hemsortering minskar vi mängden restavfall som förbränns och ökar mängden material som återvinns. Erfarenheter från andra kommuner visar att fler förpackningar går till återvinning när det är enkelt att sortera hemma.
Sortera tio material hemma
För att du ska kunna sortera hemma har du två nya kärl som är större än de gamla. De är 370 liter vardera. De kallas kärl 1 och kärl 2 och varje kärl har fyra fack. Du har även en elbox där du sorterar ljuskällor och batterier. Skrymmande förpackningar sorteras på en återvinningsstation eller på återvinningscentralen.
Fyrfackskärl 1 | Fyrfackskärl 2 | Elbox |
---|---|---|
Matavfall, 118 liter | Plastförpackningar, 155 liter | Småbatterier |
Pappersförpackningar, 177 liter | Restavfall, 155 liter | |
Färgade glasförpackningar, 30 liter | Ofärgade glasförpackningar, 30 liter | |
Tidningar, 45 liter | Metallförpackningar, 30 liter |
Det du sorterar håller vi isär
Både kärlen och fyrfacksbilen har fyra fack som skiljer materialen åt. När miljöarbetarna tömmer kärlen hamnar materialen i var sitt fack i fyrfacksbilen. När fyrfacksbilen behöver tömmas på omlastningscentralen töms ett fack i taget.
Det finns också två mindre fack på bilen för elboxens material.
Vi håller isär det du sorterar - hela vägen till återvinning. Tillsammans tar vi tillvara på naturens resurser och ökar återvinningen.

Platsen för dina fyrfackskärl
Kärlen ska stå på en hårdgjord yta
På hämtningsdagen ska kärlen stå på en hårdgjord plan yta. Generellt fungerar underlaget på den uppställningsplats som du har nu även för fyrfackskärlen. Det är för att miljöarbetarna enkelt ska kunna dra fram kärlen till fyrfacksbilen. Dragvägen är max fem meter från tomtgräns eller fyrfacksbilen hämtplats.
Som hårdgjord yta räknas asfalt, betong, packat grus, plattor och liknande. Löst grus, singel och gräs räknas inte som hårdgjord yta.
Kärlen placerar du på din fastighet
Dina avfallskärl ska placeras inom din egen fastighet. Om tömningsfordonet inte kan köra fram till din fastighet, behöver du ställa ut kärlet vid den hämtplats där fordonet stannar på tömningsdagen. Därför kan kärl ibland stå uppställda längs vägen vid tömning.
Om du är osäker på var din fastighetsgräns går, kan du beställa en gränsanvisning från kommunen.
Mått på fyrfackskärlen
Om du vill bygga in dina fyrfackskärl behöver du en yta på cirka 1x1,8 meter. På sidan om mur, plank, staket eller skärmtak kan du se om det behövs bygglov och startbesked för det du planerar.
Ett kärl har måttet
- Bredd: 77 centimeter
- Höjd: 111 centimeter
- Djup: 87 centimeter
Tänk på att kärlen behöver minst tio centimeter per sida och mellan varandra för att de ska kunna dras ut.
Mått på elektronikbox
- Bredd: 35 centimeter
- Höjd: 20 centimeter
- Djup: 20 centimeter

Så fungerar din tömning
- Senast klockan 6 ska kärlet stå på hämtplatsen.
- Kärlen ska placeras med kärlhandtaget utåt på en hårdgjord plan yta.
Låt kärlet stå kvar på hämtplatsen tills det har blivit tömt. Kontakta kundcenter KomIn om kärlen inte blivit tömda.
I normala fall töms kärlen på vardagar mellan klockan 6 och 20.
Tömning varje vecka, men av olika kärl
Dina fyrfackskärl töms varannan vecka, men inte samtidigt. Fyrfacksbilen besöker dig varje vecka, men tömmer kärl 1 ena veckan och kärl 2 andra veckan.
I appen återvinning Lerum kan du få en notis dagen innan hämtning. Ladda hem appen där appar finns. Eller så kan du se din nästa tömning i e-tjänsten tömningsdag för ditt hushållsavfall.
Elboxen förvarar du inomhus tills den är full och behöver tömmas. Då hänger du elboxen på ditt kärl, så töms den samtidigt.
För dig som fortfarande har två separata kärl för mat- och restavfall gäller tömningen som det gjort tidigare. Generellt töms båda kärlen varannan vecka.
Ditt ansvar att skotta, sanda och rengöra kärlen
Vid vinterväglag är det ditt ansvar att skotta och sanda runt kärl och dragväg. Borsta även bort snö från lock och handtag och kontrollera att varken lock eller påsar frusit fast.
Om miljöarbetarna inte kan tömma kärlet på grund av att du inte tagit bort snön töms ditt kärl vid nästa ordinarie tömningstillfälle. Du kan också beställa en extra tömning mot en avgift. Beställ via e-tjänsten extratjänster.
Se till att materialen inte sitter fast vid tömning. Packa inte för hårt. Vik eller riv och klipp stora förpackningar i mindre bitar. Lossa materialet med ett kvastskaft om det fastnat.
Du behöver rengöra kärlen om de är smutsiga. Gör det regelbundet för att undvika dålig lukt.
Ändrade tömningsdag runt helgdagar
I samband med helgdagar kan vi ibland behöva ändra tömningsdag. Du kan se ändrade tömningsdagar i tabellen.
Ordinarie tömningsdag | Ny tömningsdag |
---|---|
Måndag 16 juni | Söndag 15 juni |
Tisdag 17 juni | Måndag 16 juni |
Onsdag 18 juni | Tisdag 17 juni |
Torsdag 19 juni | Onsdag 18 juni |
Fredag 20 juni, Midsommarafton | Torsdag 19 juni |
Ändra tömningsintervall eller beställ extratjänst
Ibland kan du behöva göra uppehåll i tömningen under en period. Då kan du ansöka om det. Du kan även välja att ditt avfall hämtas mer sällan eller beställa exempelvis en extra tömning eller hämtning av grovavfall.
Uppehåll i tömning
Du kan ansöka om att få uppehåll i tömningen, exempelvis om du är utomlands under en längre tid eller om fastigheten rivits. Ansökan godkänns om fastigheten inte används under uppehållet. Du ansöker via e-tjänsten Ansök om uppehåll i hämtning av avfall. Tänk på att ansöka minst en månad innan perioden för uppehållet börjar.
- Uppehållet måste vara minst fyra månader för en helårsbostad.
- Uppehållet måste vara hela tömningsperioden för fritidsbostad, 1 maj–30 september.
- När du fått uppehåll i hämtningen godkänt betalar du enbart grundavgift och ingen tömningsavgift.
- Under tiden för uppehållet ska avfallskärlen förvaras säkert för att inte skadas eller förstöras. Om avfallskärlet är skadat eller har försvunnit när uppehållet är slut får du betala för nya kärl.
Glesare tömning
Du kan ansöka om att få tömning var fjärde vecka, under förutsättning att du slänger ditt matavfall i en anmäld och godkänd varmkompost. Du ansöker om glesare tömning via e-tjänsten Ansök om glesare tömning av sopor. Vi behandlar din ansökan så fort den kommit in.
Extratjänster
Du beställer alla extratjänster via e-tjänsten Beställ extratjänster för avfallshantering. Du betalar en avgift för varje extratjänst du beställer. Avgifterna för extratjänster ser du i avfallstaxan.
Extra säck
Om du har mer hushållsavfall än vanligt kan du lämna en extra säck i samband med ordinarie tömning. Du skaffar själv en säck som får rymma högst 240 liter. Tjänsten ska beställas i förväg.
Extra tömning
Om du har extra mycket avfall och inte kan vänta till nästa ordinarie tömningsdag kan du beställa extra tömning mot en avgift enligt avfallstaxan.
Tömning av grovavfall
Grövre hushållsavfall som inte kan läggas i avfallskärl kan hämtas efter beställning. Till exempel trädgårdsavfall, kasserade möbler, cyklar och barnvagnar. Grovavfallet ska vara sorterat och märkt med typ av avfall. Grovavfallet hämtas på samma ställe som dina avfallskärl vanligtvis står.
Avfallet ska sorteras och märkas i de olika kategorierna:
- metall
- brännbart - energiåtervinning
- obrännbart - ej återvinningsbart
- trädgårdsavfall.
Hämtning av farligt avfall och vitvaror
Farligt avfall och vitvaror från hushåll kan lämnas utan kostnad på återvinningscentralen Hultet. Farligt avfall kan du lämna till farligt avfall-bilen. Om du inte kan slänga ditt avfall själv kan du beställa en hämtning, via kundcenter KomIn.
Hämtning av bygg- och rivningsavfall
Vid ny- och ombyggnad ska olika sorters avfall hanteras var för sig så att de blir lätta att sortera. Om du behöver tömma bygg- och rivningsavfall kan du beställa beställa en container eller hämtning av storsäck direkt av Renova.
Använd godkända papperspåsar för matavfall
Matavfallspåsar av papper och en ventilerad hållare ingår i ditt abonnemang. Sätt påsen i hållaren så står den luftigt. Det minskar lukt från innehållet och ger en torrare påse som håller bättre.
Du kan använda andra papperspåsar om det står att de är godkända för sortering av matavfall.
Beställa fler matavfallspåsar
På handtaget på kärl 1 finns ett flyttbart reglage. Flytta reglaget åt sidan så att den röda dekalen blir synlig med texten: ”Ja tack, jag behöver nya matavfallspåsar.” Då lämnar vi nya påsar när kärlet töms nästa gång.
Du kan också hämta fler påsar själv, det gör du hos:
- Hagströms Lanthandel i Sjövik
- Lerums kundcenter KomIn, Bagges Torg, Brobacken 1, Lerum
- Teknisk service, Förrådet, Hedeforsvägen 6, Stenkullen
- Återvinningscentralen Hultet
Tips för torrare påse
- Torrskala frukt och grönsaker direkt ner i påsen så håller den sig torrare.
- Låt blött matavfall rinna av i vasken innan du lägger det i matavfallspåsen.
- Lägg lite hushållspapper i botten av påsen. Det suger upp vätska och håller påsen torrare.
Vanliga frågor och svar
Här har vi samlat de vanligaste frågorna vi får om hemsortering och fyrfackskärlen.
Om du har ditt kärl uppställt på ett sådant sätt att klisterlapparna i kärlet hamnar fel finns det möjlighet att hämta nya klistermärken hos KomIn och själv klistra på motsatt sida.
Det finns även möjlighet att beställa ett extra lock i locket, så att locket kan öppnas åt andra hållet än standard. Lock-i–lock som locket kallas monteras av vår personal efter beställning och du betalar avgift per lock enligt gällande taxa. Beställ via vår e-tjänst Beställ extratjänster för avfallshantering eller kontakta KomIn.

Lock-i-lock är en lösning så att locket öppnas åt andra hållet än standard. Se vidare under frågan ovan om klisterlappar.
Du anmäler att du önskar tömning varannan vecka via vår e-tjänst ändring av abonnemang så handlägger vi ditt ärende så snart vi kan.
Endast de hushåll som tidigare haft osorterat abonnemang och ingen matavfallsinsamling via vare sig matavfallskärl eller kompost, har fått en hållare för matavfall i samband med sina fyrfackskärl. Behöver du också en hållare finns det att hämta hos KomIn.
För fastigheter med färre än fem hushåll kommer fastighetsnära insamling av förpackningar som regel göras via fyrfackskärl.
Flerbostadshus med fler än fem hushåll kan få förpackningar som är sorterade i separata kärl hämtade av de företag som är auktoriserade av kommunen. Det är bara de företagen som får samla in förpackningar från hushåll i Lerums kommun.
Fastighetsägare av flerbostadshus kommer bli kontaktade av kommunen under slutet av 2025–2026 men för de som önskar sortering innan dess går det redan idag att få kostnadsfri hämtning av förpackningar via kommunens auktorisationssystem.
Hemsortering för flerbostadshus och samfälligheter
Verksamheter ska sortera ut förpackningar och lämna på särskilda insamlingsplatser, läs mer på näringslivets producentansvar, NPA.
Ja, det är ett krav enligt avfallsförordningen och gäller alla förpackningsslag. Senast 1 januari 2027 är det även ett krav att förpackningar av papper/kartong, glas, plast och metall ska samlas in fastighetsnära.
Ja, du måste ha två fyrfackskärl för att täcka alla avfallstyper.
Nej det finns enbart en storlek på fyrfackskärlen. De är 370 liter vardera.
Nej, du får inte flytta dekalerna i sorteringstunnorna för att öka platsen för vissa material. Allt måste läggas i rätt fack för att materialen ska hamna rätt i fyrfacksbilen vid tömning.
Nej, indelningen är gjord för att hålla isär materialen genom hela återvinningskedjan. När fyrfackskärlet töms har lastbilen separata fack för alla avfallstyper. På omlastningsstationen töms varje fraktion i lastbilen separat.
Matavfall sorteras i papperspåsar avsedda för matavfall och restavfallet lägger du i en soppåse. Allt annat kan du lägga direkt i fyrfackskärlens behållare. På insidan av kärlen finns dekaler som visar vilket material/avfall som ska läggas i varje fack.
Nej, du behöver inte tvätta förpackningar innan du lägger dem i kärlen, men de måste vara tomma. Men det kan ju vara trevligt både för dig och för de som hanterar förpackningarna om du sköljer ur dem. Använd gärna kallvatten eller återanvänd diskvattnet för att spara på miljön.
Först försöker du platta till avfallet, framförallt pappersförpackningar och plast, så att mer får plats i facket.
Stoppa ner mjuk plast i till exempel en brödpåse, packa ihop ordentligt och knyt ihop påsen. Då slipper vi ta hand om plast som blåser omkring under omlastningen pavfallsanläggningen.
Du kan också lämna förpackningarna vid en återvinningsstation eller på vår bemannade återvinningscentral.
Har du problem med att restavfallsfacket blir fullt – testa att använda små påsar och tryck ut all luft, Sortera också bort allt återvinningsbart material.
Det som blivit över kan du förvara och lägga i tunnan till nästa tömning. Du kan beställa en extra tömning eller en extra tunna mot en avgift om facken är fulla regelbundet, vid till exempel flera blöjbarn.
Ja, är ni grannar med närliggande fastigheter som genererar lite avfall kommer ni kunna ansöka om att dela på ett fyrfackspar.
Ja, du kommer fortfarande få ut två fyrfackskärl även om du komposterar ditt matavfall, i och med att ytterligare tre material ska sorteras i samma kärl.
Vid hemkompostering i varmkompost lämnar du helt enkelt facket för matavfall tomt. Tänk på att du måste anmäla din hemkompost till kommunens miljöenhet.
Ja även fritidsboenden kommer få det nya systemet och ska sortera ut sina förpackningar.
Kontakta kundcenter KomIn
Telefon: 0302-52 10 00
E-post: kommun@lerum.se
Senast uppdaterad: