Lerums kommun och Vattenpalatset samarbetar kring återbruk
För att ge använda saker en möjlighet att få ett nytt hem och nå fler, testar kommunen att ha ett hämtställe i Vattenpalatset. Alla kan hämta saker och allt är gratis.

Kommunen vill prova att ge fler möjlighet att hämta använda saker som lämnats in på Ta och Ge-inlämningen, TaGe, på återvinningscentralen Hultet. Det centrala läget ger oss möjlighet att nå ut till fler. I Vattenpalatset finns en yta precis innanför entrén där sakerna ställs upp.
Idén kom för en vecka sedan och idag är vi igång. Tanken är att vi testar under våren, sen får vi utvärdera. Vi kommer att köra saker från Hultet två gånger i veckan. Du är välkommen att hämta saker under Vattenpalatsets öppettider. Allt är gratis och alla får hämta, säger Anton Ekström, miljöingenjör i Lerums kommun.
Lämna in användbara saker på Hultet
Vi kan inte ta emot saker i Vattenpalatset, utan vill att du lämnar dem i TaGe på Hultet. Har du ingen möjlighet att lämna dem där kan du prata med vår personal när de är på plats. Vi kommer att finnas på plats på måndagar och fredagar mellan klockan 13 och 16. Men du kan inte ta med saker och lämna in då, avslutar Anton.