Rydsbergselever ger nostalgichock
Rydsbergsskolans elever ställer ut papier-maché modeller med temat Berättelsens värld på Dergårdsgalleriet. Hela veckan kan du ta del av hundratals modeller, och få dig en rejäl dos nostalgi.

På Dergårdsgalleriet kan du ta del av modeller från berättelsernas värld. Allt från Bamse, Lilla My och Alfons Åberg till Greta Gris och Harry Potter. Från vänster: Bildlärarna Malin Odén och Rebecka DeMattia.
Eleverna har utgått från berättelser som inspirerat och betytt särskilt mycket för dem. Bakom projektet står skolans tre bildlärare Rebecka DeMattia, Malin Odén och Andreas Widén.
Vi brukar alltid arbeta utåtriktat. Tidigare har vi haft utställningar på skolan, men i år så tar vi nästa steg för att visa vad våra elever kan och för att det ska kännas på riktigt, säger Rebecka.
Klibbigt, uråldrigt och alldeles, alldeles underbart. Åsikterna går isär om att arbeta i papier-maché. Det är inte för inte som papier-maché betyder tuggat papper på franska.
Jag älskar papier-maché. Härligt kladdigt. Det har varit superbra, ler Malin.
Eleverna på Rydsbergsskolan i Lerum har i alla fall inte tvekat att ta sig an uppgiften.
Mina föräldrar läste Camilla Läckbergs Super-Charlie för mig när jag var liten, så jag gjorde honom, säger Charlie i klass 7 A. Vi fick göra upp en plan, sedan började vi forma materialet och bygga vidare.
Charlies klasskamrat Filip förklarar:
Vi fick 5-6 veckor på oss att bygga våra modeller. Det var riktigt kul. Jag gjorde brandbilen i boken Halvan – här kommer brandbilen.
Utställningen, med modeller och text, kan ses på Galleri Dergården, vid Lerums bibliotek, till och med lördag 14 maj. Rydsbergsskolan elever besöker sin egen utställning på torsdag när de ska se Kulturskolans konsert Soultown. Galleriet har öppet som Lerums bibliotek.