Nu börjar högspänningsledningen att byggas
I januari startar byggandet av luftledning mellan Ale och Stenkullen. Högspänningsledningen på 400 kilovolt beräknas vara klar januari 2025.
Kraftledningens dragning genom Lerums kommun. Karta: Svenska Kraftnät.
På uppdrag av Svenska kraftnät ska NCC bygga en luftledning för elöverföring som ska bidra till att säkra elförsörjningen i sydvästra Sverige. Projektet omfattar uppförandet av en 17 kilometer lång 400 kilovolts luftledning mellan Stenkullen i och Ingelkärr i Ale kommun. Ledningen kommer i höjd med väg 190 dras ca 4 km väster om befintlig. Den viker sedan av och går söder om Olstorp fram till stationen i Stenkullen.
Lerums kommuns politiker har sedan tio år tillbaka varit kritiska till att det byggs ytterligare en stor kraftledningsgata i Gråbo. Politiken har därför varit eniga i att den bästa lösningen ur samhällsbyggnads-, hälso- och miljösynpunkt att den sammanfördes längs med befintlig kraftledningsgata norr om Gråbo och sedan grävdes ned som en markförlagd kabel 5,5 kilometer ned till Stenkullens transformatorstation.
På senare tid har Svenska Kraftnät och Vattenfall öppnat upp dialog om att flytta befintliga kraftledningar som skär genom Gråbo och snart når slutet på sin livslängd i den nya kraftledningsgatan som nu ska byggas. Detta ser politiken som en alternativ lösning som skulle vara positiv för Gråbos utveckling.
%20KS%20ordf%C3%B6rande.jpg)
Viktor Lundblad (M).
Jag välkomnar att Svenska Kraftnät och Vattenfall öppnat upp dialogen med Lerums kommun om att flytta kraftledningarna som skär rakt genom Gråbo. Att detta blir verklighet är en förutsättning för att kommunen ska kunna uttala sig positiva till den nya kraftledningsgatan, säger kommunstyrelsens ordförande Viktor Lundblad (M).
Svenska Kraftnät och NCC skriver i ett pressmeddelande att arbetet kommer utföras med stor hänsyn till natur- och vattenmiljö och den biologiska mångfalden. Till exempel ska avverkning av skog och strandvegetation begränsas i största möjliga mån och utföras med hänsyn till fåglarnas häckningstider.
Ingelkärr–Stenkullen (svk.se)