Nya biblioteket på Lektorpsskolan invigt
Den röda stugan på Lekstorpsskolan i Gråbo har byggts om från personalrum till skolbibliotek och elevcafé. Fredag 27 januari invigdes Kloka Ugglans bibliotek.

Jubel och applåder när det nya skolbiblioteket; Kloka Ugglans bibliotek, invigdes på Lekstorpsskolan. Alla elever bjöds på Champis.
Det är skolans elever som röstat fram namnet på biblioteket.
Den fysiska boken är viktig och ska komplettera de digitala verktygen vi har i undervisningen. Det handlar om att ge eleverna möjligheter att läsa mer. Ett rikt ordförråd är en av de viktigaste förmågor eleverna kan få med sig till framtiden, säger rektor Dan Halldin.
Felicia Lindén undervisar i årskurs 4 och kommer även arbeta som bibliotekslärare som en del av hennes tjänst. Kloka Ugglans bibliotek kommer att ha öppet vissa tider under skoldagarna, men pedagogerna har alltid tillgång till skolbiblioteket som en möjlighet i undervisningen.
Vi kommer att följa upp eleverna inställning till läsandet framöver. Vår förhoppning är att ett skolbibliotek bidrar till ökad läsglädje.
%20V%C3%A4ggm%C3%A5lning.jpg)
Bildlärare Frida Ejvegård har smyckat väggarna.
Utvecklingsledare Maria Gustafsson betonade i sitt invigningstal hur kloka och modiga rektorer Lekstorpsskolan har som förstår hur viktigt det är med skolbibliotek och som vill och vågar satsa på det.
Tänk att det finns ett ställe där vi kan gå och låna något som annars kostar ganska mycket pengar och sen bara lämna tillbaka det och så låna en till. Genom att läsa blir du rik i hjärnan.
Maria fortsätter:
Lekstorpsskolan har köpt in nya böcker, framför allt som riktar sig till 12-13-års åldern. Tiden mellan bokslukaråldern och tonåren är en brytpunkt. Ska vi få våra ungdomar att fortsätta läsa måste vi kunna erbjuda böcker som tilltalar dem.
Under fredagen fick alla elever på skolan besöka det nya biblioteket. En av dessa var Sigge, 6 år:
Jag håller på att lära mig läsa. Just nu håller jag på med mindre böcker upp till 20 sidor. Jag är nästan helt klar med Alfons Åberg, den är på 22 sidor, jag har bara en sida kvar. Pippi gillar jag också. Biblioteket är jättebra, här kan vi låna böcker.
Skolbiblioteket är endast för skolans elever. Allmänheten hänvisas till Gråbo bibliotek på Mjörnbotorget.