Torpskolan invigde idrottshall och nya skolsalar
Torpskolan i Lerum genomgår en helrenovering. Onsdag den 8 januari blåstes ballongerna upp för att inviga den nya idrottshallen, grupprum och lektionssalar.
1953 byggdes Torpskolan, då Lerums enda högstadium. Samma år som Mount Everest bestegs för första gången, vilket Renée Bengtsson (S), utbildningsnämndens ordförande i Lerums kommun, påminde i sitt invigningstal. Med den allegorin kan en säga att dagens invigning var etableringen av läger 4. Fortfarande 14 timmars tung klättring till toppen.
Den nya fastigheten speglar 50-talsarkitekturen och blickar in i 2000-talet. Fortfarande pågår ombyggnadsarbeten och underhållsarbeten. Dessutom ska hemkunskapssalar, musiksalar och fjärrvärmecentralen byggas om under året och skolgården ytterligare anpassas till en skola för barn från förskoleklass upp till och med årskurs 9.
En bra skola bygger framtiden och framtiden är ni elever och lärare som finns på Torpskolan. En framtid som bygger på ökade kunskaper, gemenskap, samarbete, lek och vänskap, sa Renée som själv gick på Torpskolan 1978-1981.
Torpskolan blir, när den nästa år blir helt färdig, en plats för 750 elever som en F-9 skola. Men de nya skolbyggnaderna möjliggör små skolenheter i den större skolan. Små gårdar i det stora. Det bjuder in till trygghet, samarbete och lek för elever i samma åldersspann.
Ni elever är hjältar som stått ut under byggnadstiden och jag vill också tacka byggföretagets medarbetare som har varit och är lyhörda och säkerhetsmedvetna Samma år som i sitt arbete. Det är en utmaning att bygga hus på en skola med full verksamhet. Det här är stort för oss på Torpskolan och en början på skolans vidare framtid, sa rektor Ann-Charlotte Jonasson.
Därefter bjöds eleverna på kanelbullar och festis. Torpskolans ut-, om- och tillbyggnad är klar sommaren 2026.
Sista bilden i bildspelet
Från vänster: Renée Bengtsson (S) förste vice ordförande i kommunstyrelsen, Anette Holgersson (V) kommunstyrelsens andre vice ordförande, Dennis Ramberg (M), samhällsbyggnadsnämndens ordförande, Vincent Nordgren (M), ordförande i kultur- och fritidsnämnden, Viktor Lundblad (M) kommunstyrelsens ordförande och Linda Silander (S) förste vice ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Det här är en del av Lerums kommuns arbete med Agenda 2030.