Henrik och Lisa hyllas för rådigt ingripande på Långa Stamsjön
Lisa och Henrik Ekström agerade snabbt och heroiskt när en skridskoåkare gick genom isen vid Långa Stamsjön i Lerum för två veckor sedan. Tack vare deras rådighet och utrustning kunde mannen räddas ur det iskalla vattnet. Nu har parets insats uppmärksammats av Räddningstjänsten Storgöteborg med blommor och diplom.
%20DSC04312.webp)
Henrik och Lisa Ekströms insats på Långa Stamsjön i Lerum är en påminnelse om vikten av att vara förberedd när man ger sig ut på isen.
Det var lördagen 16 februari som händelsen ägde rum på Långa Stamsjön i Lerum. Paret Lisa och Henrik Ekström var ute och åkte skridskor med familjen när de plötsligt hörde rop på hjälp. En man föll igenom isen och paret lyckades tack vare deras rådighet och tillgång till utrustning rädda mannen upp på land.
Det är fint att den här händelsen uppmärksammas som förhoppningsvis öppnar diskussion, sprider kunskap och ökar medvetenhet om vad som krävs när man ger sig ut på isen
, säger Henrik Ekström.
Patric van Leeuwen, styrkeledare på Räddningstjänsten Storgöteborg, medger att Henrik och Lisas insats var direkt avgörande.
Utan er hjälp hade det inte slutat lika bra. Det är väldigt viktigt att folk hjälper till, och det var ett fantastiskt ingripande ni gjorde
, säger han.
Viktor Lundblad, kommunstyrelsens ordförande (M), var på plats under ceremonin på Lerums brandstation.
Tack vare Henrik och Lisas snabba agerande och gedigna kunskap om issäkerhet räddades en man som gått genom isen på Långa Stamsjön. Deras rådiga insats gjorde skillnaden mellan liv och död. Henrik och Lisa har visat prov på mod, handlingskraft och medmänsklighet – riktiga hjältar!