Senior Sport School
Senior Sport School innebär att du får möjlighet att prova på olika fysiska aktiviteter hos lokala idrottsföreningar kombinerat med intressanta föreläsningar.
Senior Sport School är för dig som är över 60 år och bosatt i Lerums kommun. Syftet med kursen är att skapa förutsättningar för ett hälsosamt åldrande, att inspirera till en aktiv och meningsfull fritid och att visa på möjligheterna till en aktiv roll inom idrotten hela livet. Senior Sport School genomförs i samarbete mellan RF-SISU Västra Götaland och Lerums kommun.
Tolv veckors kurs
Kursen pågår under tolv veckor med två träffar per vecka. Det är tolv fysiska aktiviteter hos lokala idrottsföreningar och tolv teoretiska träffar med bland annat intressanta föreläsningar, hjärt- och lungräddning, matlagning och tematräffar.
Det genomförs nya grupper två gånger per år. Vill du veta mer eller anmäla ditt intresse kan kontakta oss direkt via e-post eller genom kundcenter KomIn.
Kontakt
E-post: seniorsportschool@lerum.se
Senast uppdaterad: