Driftstörningar och pågående arbeten
Anmäl dig för SMS-utskick
Just nu har vi inga driftsstörningar
-
Den 10 december kommer provborrning att utföras vid Flodamotet. Under tiden för arbetet kommer trafiken att regleras med flaggvakter.
3 december 2025 -
Onsdag 19 november börjar renspolning av ledningsnätet. Vi börjar i Stenkullen och avslutar i Gråbo i mitten av december. Arbetet görs i etapper och din fastighet påverkas normalt en till två dagar då vattnet stängs av.
17 november 2025 -
Lerums kommun kommer utföra beläggningsarbeten på Nedre och Övre Axåsvägen. Vi kommer starta arbeten i början av november och avslutar lagom till Lucia.
7 november 2025 -
Under tiden 30 okt till årsskiftet kommer Klockgjutarevägen i Lerum etappvis att vara avstängd på grund av ett va-arbete.
30 oktober 2025 -
Med start 25 september påbörjas arbetet med slutavverkning kring elljusspåret i Sjövik.
25 september 2025 -
På grund av att en alldeles för tung lastbil fastnade på Tullängsbron i Floda i fredags eftermiddag och orsakade skador på bron så tvingas Lerums kommun stänga av bron för biltrafik tillsvidare. Bron var initialt avstängd även för fotgängare men efter besiktning av bron anses det nu säkert att passera till fots och med cykel.
16 september 2025 -
Under 2025–2026 ska Trafikverket bygga ut Lerums station med ett nytt fjärde spår mellan befintlig järnväg och E20.
30 september 2024