Rivning av byggnaden Häggen vid Dergården
Byggnaden Häggen ska rivas och marken under byggnaden behöver saneras. Arbetet är ett led i att Lerums kommun har fattat beslut om att Lerums kommun ska bygga ny gymnasieskola i Dergårdsområdet.
Projektets olika delar
Projektet är uppdelat i två delar:
- att riva byggnaden
- att sanera marken.
Rivningen planeras att genomföras under perioden april till augusti 2023. Innan rivningen påbörjas kommer en del mindre förberedande arbeten genomföras runt Häggen.
Under rivningen är planen att Pomonavägen kommer vara öppen för trafik. Temporära begränsningar i exempelvis antal körfält kan förekomma för att rivningen ska kunna genomföras på ett säkert sätt. Parkeringsplatserna runt Häggen kommer inte vara tillgängliga under rivningen.
Rivning innan sanering
Parallellt med rivningen pågår kartläggning av föroreningarnas utbredning för att ringa in det område som behöver saneras. Mätningar har gjorts runt byggnaden men för att på ett effektivt sätt kunna mäta utbredningen under byggnaden behöver den rivas. Därför rivs byggnaden under 2023 trots att saneringen sannolikt påbörjas först under 2024.
Ny gymnasieskola ska byggas på Dergårdsområdet
Marken under gymnasiets huvudbyggnad Eken har sättningar, vilket innebär att marken under trycks ihop av husets tyngd. En ny gymnasieskola ska därför byggas, samtidigt som områdets stora potential tas till vara.
Under 2022 fattade Kommunstyrelsen och Kommunfullmäktige beslut om att arbetet skulle följa strukturplan 1. Strukturplan 1 pekar ut platsen där Häggen idag ligger som en yta för parkeringsgarage och skolbyggnad. I byggnaden Häggen har det tidigare funnits en kemtvätt, vilket har medfört att marken innehåller klorerade lösningsmedel. Därför behöver marken saneras innan en skola kan byggas på platsen.
Detaljplanen för Dergårdsområdet påbörjades under slutet av 2022, och beräknas vara klar i början av 2027. För att inte tappa tid i uppförandet av den nya gymnasiebyggnaden behöver Häggen rivas och marken saneras innan detaljplanen vinner lagakraft. Denna lösning medför även att evakueringslokaler inte behövs, verksamheten ska pågå i befintligt gymnasium fram till den nya byggnaden är färdig.
Senast uppdaterad: