Du kan välja att betala dina räkningar från kommunen via autogiro eller e-faktura. Här får du veta hur du gör för att aktivera autogiro och e-faktura.
Det finns två olika typer av autogiro i Lerums kommun. En av dem är enbart för avfallsabonnemang och vatten- och avloppsabonnemang, VA. Den andra är för övriga fakturor från kommunen, exempelvis:
Du anmäler autogiro via e-tjänsterna. För att anmäla autogiro behöver du ett BankID. När du gjort det godkänner du automatisk betalning av dina fakturor när de ska betalas. Det betyder att du inte behöver betala dina fakturor manuellt, du behöver bara se till att det finns tillräckligt med pengar på kontot.
Du som har tillgång till internetbank kan ta emot och betala alla dina fakturor från Lerums kommun med e-faktura. Skillnaden mellan autogiro och e-faktura är att med autogiro betalas räkningen automatiskt. Med e-faktura behöver du aktivt betala räkningen.
Gör så här:
Om du som företagare ska skicka en faktura till kommunen måste du göra det elektroniskt. Enligt lag behöver alla fakturor till offentlig sektor vara elektroniska. Fakturor som är i PDF-format eller som är skannade räknas inte som elektroniska.
På sidan e-handel och e-faktura får du veta hur du gör för att fakturera och vilka uppgifter som fakturan behöver.
Senast uppdaterad:
Skriv gärna till oss om du har synpunkter gällande Lerum.se
Skriv gärna till oss om du har synpunkter gällande Lerum.se