Spedition och transportledning
Efter utbildningen kan du arbeta som till exempel logistikkoordinator, produktionsplanerare, med logistik och inköp samt speditörsassistent.
Utbildningens innehåll
- Omfattning: heltid
- Längd: 46 veckor
- Poäng: 940
Utbildningen är studiemedelsberättigande. Det betyder att du kan ansöka om studiemedel från Centrala studiestödsnämnden, CSN.
En lärlingsutbildning inom komvux är en yrkesutbildning där minst 70 procent av undervisningen sker på en arbetsplats. Du har en handledare på arbetsplatsen och en yrkeslärare på skolan som följer dig genom utbildningen. Utbildningen är på heltid.
Under utbildningen kommer du att lära dig det som krävs för att skapa mindre friktion i transportleden.
Du kommer kunna avhjälpa dina kollegor på ett sådant sätt att organisationen kan leverera den kvalitét och noggrannhet som arbetsuppgifterna kräver.
En speditör är en av nycklarna för att få ett bra flöde mellan kontinenten och speditörens absoluta närhet. Speditören jobbar för att effektivisera transportflödet från punkt A till B både ekonomiskt och tidsmässigt. Införskaffar sig kunskap om godsets tillgänglighet och värde samt ser till att godset hamnar på rätt plats, med rätt kvantitet, i rätt tid med rätt dokumentation.
Utbildningen vänder sig till dig som vill jobba på lager med truckkörning och administration. Under utbildningen kommer du att lära dig grundläggande logistik, omlastning av lastfordon samt transportledning. Du får grundläggande kunskaper och färdigheter inom godshantering såsom lastning och lossning av lastfordon. Du lär dig godsskyddande åtgärder i samband med varuhantering och transporter. Du får certifikat för Farligt gods och truckutbildning för truck A och B ingår.
Kurser som ingår
- Orienteringskurs Studieplanering – KGYORI11A, 40 poäng
- Logistik 1 – INKLOG01, 100 poäng
- Logistik 2 – INKLOG02, 100 poäng
- Lageradministration-terminallogistik – LAGLAG0, 200 poäng
- Lagerprocesser – LAGLAP0, 200 poäng
- Transport och spedition - INKTRP0, 100 poäng
- Inköp 1 - INKINK01, 100 poäng
- Inköp 2 - INKINK02, 100 poäng
Arbetsplatsförlagt lärande, APL
Utbildningen görs på ett företag, som arbetsplatsförlagt lärande. Praktikplatsen ordnas av skolan i samarbete med dig som elev. Du kommer att arbeta tillsammans med en handledare och följer din handledares arbetstider. Det kan betyda att du börjar tidigt på morgonen, eller att du arbetar på kvällar och helger. Du får vara inställd på restid till din arbetsplats. Du får ingen lön från företaget under utbildningen.
Förkunskapskrav
För att du ska kunna tillgodogöra dig den här utbildningen behöver du ha godkänt betyg i svenska grund, årskurs 9 eller motsvarande.
Kostnader för dig som student
Du som student kan behöva betala för kurslitteratur, resor och arbetskläder.
Ansökan
Du kan ansöka cirka fyra gånger per år med starter i januari, april, augusti och oktober. Utbudet kan vara olika från gång till gång. Du ansöker på Göteborgsregionen, GRVux webbplats.
Kontaktuppgifter
Avichai Arbiv, utbildningsledare
Telefon: 0302-52 15 25
SMS: 076-886 38 23
E-post: avichai.arbiv@lerum.se
Senast uppdaterad: